Sebeobrana pro začátečníky+drsné video

30. 08. 2008 | † 09. 07. 2009 | kód autora: iUj

Žijeme v poměrně nebezpečné době. Tedy, ne že by to dřív bývalo nějak zázračně lepší. Spíš naopak, řekl bych.
Záleží na mnoha věcech. Kde žijete, jak jste staří, jakého jste pohlaví, jestli se o sebe umíte postarat a hlavně na náhodě (boží vůli, Vesmírné Síle... doplňte dle svého vyznání)

Žijeme v poměrně nebezpečné době, která je zvlášť nebezpečná pro ty, kteří potíže vyhledávají. Pro ty, kteří potíže nevyhledávají, je doba vždycky o něco bezpečnější.
Ale občas přijde čas, kdy je třeba bojovat. Myšleno doslova, bojovat (válečné konflikty nechme stranou, to je jiná záležitost).
Inspirací pro tenhle článek budiž bratrův zážitek (viz předešlý článek v rubrice) a hlavně fakt, že takováto nepříjemná situace může potkat kohokoliv. Čili sem hodím pár všeobcných poznatků, nad kterýma jsem poslední dobou hodně přemýšlel.
Snad to někomu nějakým způsobem pomůže.

1) Pokud se jedná o přepadení a vy si sebou nejste jistí, spolupracujte. Klidně člověku tu peněženku dejte, zvlášť, když je jich přesila. Je to lepší, než kdyby vás zmlátili. Většina potom i s lupem kouká urychleně zmizet, takže na vás pak nemají čas.
Ovšem je zde i ta možnost, že vás napadnou stejně. V tom případě je každá rada dobrá. Za každou cenu si chraňte hlavu (platí hlavně na zemi) a genitálie (ideální je schoulení do klubíčka). Zlomená žebra se zahojí, poraněné ruce od kopanců taky. Není to nic příjemného, ale pořád lepší než otřes mozku.
K té peněžence- docela dobrý způsob jak se vypořádat s přepadením je nosit peníze ve dvou peněženkách. Jednu mějte na papírové bankovky a doklady, druhou na drobné mince. Drobné mince váží celkem dost, takže když vás někdo přepadne, peněženku s drobnýma po něm prostě hodťe, aby si ji musel chytit a pak utečte.
Odzkoušeno.


2) Když tušíte, že se někdo chce prát a blbě na vás čumí- nikdy nesklápějte zrak. Pamatujte, že si útočník nikdy nehledá rovného soupeře, ale oběť. Sklopený zrak je známka podřízenosti. Pokud s někým takovým navážete oční kontakt, na chvíli v něm setrvejte a pak se podívejte vedle něho.
To by mu správně mělo podvědomě ukázat, že se ho nebojíte a chlapec pak ztratí psychickou převahu.
Je to krásně vidět např. když jedete metrem. Když se člověku podíváte do očí, automaticky sklopí zrak a tím vlastně říká:"Nechci žádné potíže."
Jen málokdo vám pohled oplatí, zejména to jsou jedinci, kteří nemají strach, jsou to ti vymaštění bitkaři, popř. je člověk v partě.
Ovšem toto nemusí platit vždy.

3) Výhodné je najít si vhodnou zbraň ještě před konfliktem. Pokud s sebou běžně nenosíte např. teleskopický obušek nebo pepřový sprej, jako vhodná zbraň může posloužit třeba kámen, dlažební kostka, klíče, silný klacek nebo i plná PET lahev. Pokud s sebou nějaké obranné prostředky nosíte, mějte je po ruce a připraveny k okamžitému použití. Pepřový sprej bezpečně uložený v kabelce úplně vespod pod tunou dalších věcí vám moc nepomůž...

.... Buďte pohotoví a využívejte to, co je po ruce.
Propiska zabodnutá do ruky taky není nic příjemného. Čímž se dostáváme k bodu číslo

4) Ten je opravdu hodně důležitý- Buď se braňte (ale vážně BRAŇTE s rizikem, že prohrajete, popř. že utečete), nebo se dostaňte do obranné pozice a nic nedělejte. Jeden náhodný kopanec, škrábanec, úder a následné stáhnutí nic nevyřeší a útočníka maximálně tak na*ere, že se do vás pustí s ještě větší vervou.

5) Všeobecně platí: Kdo uteče, vyhraje. Proto je celkem dobrý udržovat dobrou fyzickou kondici, důležitý je hlavně běh na delší vzdálenosti. Samozřejmě jsou situace, kdy utéct nemůžete, např. když je někde kluk s holkou apod. Potom nezbývá než jít s kůží na trh a ukázat, co ve vás je.
Ovšem ve většině případů je útěk vážně dobré řešení, zvlášť, pokud je boj naprosto zbytečný (s opilcem, s feťákem, s partou idiotů na lovu atd)

6) Jestliže má útočník nůž... máte tři možnosti: Pokusit se ubránit beze zbraně (to můžou opravdoví profíci), použít jinou zbraň (teleskopický obušek je celkem vhodný, o pepřáku nemluvě), nebo prostě utéct. Útěk bývá v takové situaci opravdu nejlepší řešení, protože jak se na scéně objeví nůž, z 90% z toho kouká nemocnice.
(Viz případ mistra světa v judo, který zemřel po boji s útočníkem, který měl nůž. A to byl mistr světa.
Nebo policista, který do vysílačky hlásil, že jde zatknout pachatele, který je oozbrojen "jenom nožem"... policista skončil s rozpáraným hrudníkem.


7) Tohle je celkem náročné zvládnout, ale... nebojte se. To platí všeobecně. Je normální mít strach, ale nesmíte se jím nechat ovládnout. Pokud se dostanete do konfliktu, rozhodně se z něj nedostanete tak, že se budete bát.
Musíte být pozorní, rozhodní, bránit se. V tomhle ohromně pomáhají sparringy (tj utkání, trénink kontaktního boje). Člověk se přestane bát fyzického kontaktu, naučí se rány dávat i přijímat, naučí s ovládat svoje tělo atd
Zlepší se reakční doba a naopak se zkrátí "doba paralizace" z nenadálé situace, kdy si člověk říká:"To se mi přece nemůže stát." Může. A je jenom na vás, jak se zachováte.


8) Boj na ulici nemá žádná pravidla. Nebojte se kopnout protivníka mezi nohy, vrazit mu prsty do očí, nasadit mu škrcení, utrhnout mu ten za*ranej piercieng i s kusem obočí, kousnout ho. Naopak pamatujte, že ani protivník s vámi nebude mít slitování. I když jsem slyšel případ, kdy se jeden můj známý chtěl porvat v baru s nějakým šampónkem, známý ho chytil za vlasy a dotyčný chlapeček začal ječet, že se to nesmí.
Úsměvné.
Pokud tedy nenatrefíte na někoho, s kým si můžete před bojem vklidu probrat pravidla, tak dělejte vše, co je třeba, ale pamatujte, že byste za to eventuelně v našem dokonale právně ošetřeném státě mohli nést následky.
Čili se pak na "místě činu" zbytečně nezdržujte a nenápadně se vypařte, pokud vyloženě nebudete muset.


9) Pokud můžete, věnujte se nějakému bojovému umění či sportu. Zlepší se vám sebevědomí a celkově i šance na úspěch v boji. I kdyby to mělo být karate, judo, box, capoeira, taekwondo, třeba i to aikido (záleží na tom, kde ho trénujete), je to jedno.
Nebo třeba můžete chodit na semináře týkající se sebeobrany. Dnes se vyučuje i speciální sebeobrana pro ženy.
Dá vám to MNOHEM víc než tady tenhle článek. Naučíte se bojovat. Naučíte se všelijaké špinavé triky, které vám pomohou.
Jeden za všechny je odvrácení útočníkovy pozornosti. Můžete to provést třeba hlasitým výkřikem- to ho na chvíli zarazí a vy pak máte chvilku k dobru, ať už na útěk nebo na úder.
Nebo se ho můžete zeptat:"Hele, já tě znám, ty jseš Honza..." a pak BUM! a má vaši nohu zaraženou mezi jeho nohama. Fantazii se meze nekladou ani v pouličním boji.


10) Přizpůsobte svůj oděv k sebeobranné situaci. Je jasné, že hlavně dívky se s tímhle bodem moc nesžijou, ale... Je lepší nosit pohodlnou a pevnou obuv než lodičky, ve kterých uběhnete tak 15 metrů před tím, než sebou plácnete na zem.
Vyplatí se oděv podřizovat praktičnosti. Např. pouzdro na nůž na ruku, teleskopický obušek zavěšený a ukrytý u boku, kalhoty, ve kterých se dobře utíká a kope atd... buďte kreativní.
Pozor na piercing a náušnice, stejně jako na cenné hodinky, které by se vám v boji mohly snadno rozbít.

11) Přemýšlejte občas. Když se k vám blíží skupinka agreivně pořvávajících, nestůjte jako tvrdé Y, ale jednejte. Třeba utečte. Hlavně tam nestůjte s rukama v kapsách a nečekejte, až si pro vás přijdou.
Nechoďte s mobilem po ulici, věnujte pozornost okolí (to platí hlavně v noci). Vyhýbejte se rizikovým místům. Nechoďte v noci nikam samy, holky! Což mi připomíná jednu událost, která se stala jedné mé bývalé spolužačce- šla odněkud domů přes takovou ohromně bezpečnou čtvrť, samozřejmě sama, bez žádných zkušeností s bojem, bez fyzičky, beze zbraně a samozřejmě váží asi 45 kilo i s postelí. V ruce měla mobil a nedělala nic lepšího, než že se věnovala SMSkování se svým přítelem, který byl v té době na druhé straně republiky.
Když v tom se za ní ozval hlas. Prý nějaký ukrainský spoluobčan. Kámoška si myslela, že telefonuje a šla dál. Jinak nikde nikdo nebyl.
On šel pořád za ní, to už začínala být nervózní, ale pak se někam ztratil. Tak samozřejmě, že kámošku nenapadlo nic lepšího než vytáhnout znova mobil a znovu si vesele SMSkova...


......
A v tom se za ní objevil zase a ona viděla, že netelefonuje, ale že mluví na ní. Povídal věci typu:"Vy*ukám ti tu tvoji p**u takovým způsobem, žes to ještě neviděla..." atd.
Zkrátka romantik jak má být.
Nakonec to dopadlo tak, že šel pořád za ní, ale ona se už dostala na jakž takž frekventovanou ulici, kde šli nějací lidi středního věku, kteří ji doprovodili domů.
Jak to uviděl, tak se týpek někam ztratil.
Měla sakra velký štěstí. Nepodceňujte riziko.


12) Vymyslete svá svá vlastní pravidla.


Samozřejmě vždycky záleží na konkrétni situaci. Jestli jste sami, nebo s někým. Jestli je protivník "pouhý" opilec, nebo bojem ostřílený skinhead. Jestli je jich víc, nebo je sám. Jestli má zbraň, nebo ne.
Ale jedno je pravda: Je to všechno z větší části o psychice. Jakmile se toho hajzla přestanete bát, už to bude i on, kdo má problém.
Je to jako ten malý pes, který svým nenadálým štěkotem a vervou dokáže zastrašit a zvítězit nad psem mnohem větším. A to je taky důvod, jaktože se taková sušenka jako já dokázala ubránit vyššímu a silnějšímu protivníkovi.
Je to taky důvod, proč by se jeden můj známý, který praktikuje jedno bojové umění už tři roky, při nějakém konfliktu rozsypal. Protože se nenaučil přestat se bát. Kdyby to dokázal, byl by z něho sakra tvrdej protivník.
Asi mu s tím pomůžu.
Takže doufám, že vám tohle povídání alespoň něco dalo.
Na závěr přidávám odkaz na něco, čemu v branži říkám "motivační video". Je to důvod, proč by se i ženy měly naučit bránit se...
Tyhle videa mě vždycky nabudí k tréninku, když se mi někdy nechce cvičit.

http://www.rozzlobenimuzi.com/?linkid=14109


Celkem síla, co?
Během několika dní se na to video nebudete moci podívat, pokud nebudete na stránce registrovaní (registrace je zdarma). V tom případě by mělo být stále přítomno zde: http://theync.com/media.php?name=5030-maniac-dleivers-a-brutal-beating-to-a-woman-at-a-car-wash

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.